Snížily se ceny v restauracích, ale také útraty Čechů
Česká republika se pomalu, ale jistě začíná vracet do normálu. Nebo tedy do takového normálu, jakého v současné situaci dosáhnout lze. Největší ztráty podle všeho postihly obor gastronomie, jelikož právě restaurace i jejich venkovní prostory musely být dlouhé měsíce zavřeny. Vydávat se sice mohlo jídlo skrze okýnka, ale bohužel tuto možnost ne každý využil. Většina lidí se před panující nemocí raději schovávala doma. Využíval se sice online rozvoz, ale ten nezachránil všechny podniky. Některé bohužel zkrachovaly.
I když se nyní už konečně může jíst zase v restauracích a už delší dobu i na zahrádkách, neznamená to, že mají restaurace vyhráno. Většina lidí totiž sama nemá peníze na to, aby chodila do restaurací a dopřávala si to, co před koronavirem.
Klesají útraty
Co restaurace pozorují, tak jsou klesající útraty v restauracích. To se dalo očekávat, vždyť lidé se sami dostávají z šoku, který je taktéž postihl. Podle průzkumů hlásí restaurace, hospody, bary a další podobné stravovací podniky snížené útraty až o polovinu, což je pro ně sice lepší než nulové zisky v posledních měsících, ale nestačí to na fungování.
Mnohé restaurace, kavárny a další podobné stravovací podniky však zachránily zahrádky, které řada podniků zřídila narychlo a provizorně. Zahrádky se mohly otevřít už o čtrnáct dní dříve, než došlo k otevření vnitřních prostor restaurací, a řadu podniků to doslova zachránilo. Mnohé podniky říkají, že právě otevření zahrádek přispělo k zastavení neustále klesajících zisků.
Klesají ceny restaurací
Možná však velké útraty nejsou proto, že restaurace výrazně klesly se svými cenami. Ani Michelinské restaurace si nyní nemohou dovolit účtovat si vysoké sumy, jelikož Češi jim tolik za jídlo nezaplatí. A cizinci u nás ještě nějakou dobu pravděpodobně nebudou.
To si uvědomili i na Václavském náměstí v Praze, kde výrazně klesly ceny jak za trdelníky, tak za pivo nebo klobásky. To samé se dělo na Staroměstském náměstí. Ceny se zkrátka přizpůsobují krajanům.