Proč bychom dětem neměli dávat příliš velké kapesné?

Naučit děti hospodařit s penězi, to je skutečně důležité. Pokud si dítě bude myslet, že peníze padají z nebe nebo že peníze rostou na stromech, nikdy nebudou mít k penězům úctu, nikdy si nebudou vážit nich ani věcí, které se za peníze koupit. Řada rodičů proto dělá jednu skvělou věc, a sice dává dětem kapesné s tím, že s ním musí vyžít. Musí si za to koupit svačinu nebo oběd, musí si koupit jízdenku na autobus. Mají samozřejmě i něco navíc. Dítě se tak rychle naučí tomu, že pokud bude šetřit, rázem si bude moct koupit nějakou skvělou hračku, po které vždy chtělo. V souvislosti s kapesným se však nabízí otázka, jak vysoké kapesné by dítě mělo mít?  

Zejména bohatí rodiče bedlivě hlídají to, jak štědré kapesné svým dětem dopřávají. Jenže aby se dítě naučilo s penězi hospodařit, aby si jich začalo vážit, není dobré dětem dávat příliš. Dětem by se spíše nemělo dávat velké kapesné. Proč? 

Děti se naučí rozdílu mezi chci a potřebuji 

Hlavním důvodem, proč by se mělo dětem dávat spíše menší kapesné, je to, že se dítě naučí rozdílu mezi “chci” a “potřebuji”. Zatímco děti, které dostávají nemalé kapesné nebo které dostávají peníze kdykoliv si řeknou, mají v hlavě jenom “chci”, děti, které se učí hospodařit s málem si začínají moc dobře uvědomovat, co doopravdy potřebují a co jsou pro ně potřebné věci. Za věci, které chtějí, si nemohou dovolit utrácet, protože jsou tu věci, které zkrátka potřebují.  

Děti se naučí chápat hodnotu peněz 

Pokud chcete děti naučit tomu, co je to hodnota peněz, měli byste jim dávat spíše menší kapesné. Jak již bylo zmíněno, dítě si velice rychle uvědomí, že peníze nerostou na stromech nebo že mu peníze nespadnou do klína. Navíc si začnou peníze odkládat, protože si chtějí koupit něco, co skutečně chtějí a po čem touží. A takové hračky nebo jiné věci si rázem budou vážit daleko více, protože si na to pečlivě a bedlivě naspořily.