Padělky v Česku ubývají
Peníze se musí denně točit – toto motto jistě uznává nejeden člověk žijící na území České republiky. Vždy se však jednalo o jakousi frázi, která byla tajným maskováním i velkého počtu padělaných peněz. Každý si tak při placení či vracení peněz musel řádně zkontrolovat, zda se jedná či nejedná o padělané peníze. Jenže málokdo to opravdu dělal, a tak se mnohdy stalo, že domů přišel s falešnou tisícikorunou. Padělaných českých korun bylo v našem tržním mechanismu hodně a nikdo netušil, jak tomuto problému čelit. Nyní se však Česká republika potýká s velkým úspěchem, protože padělky v naší zemi rapidně ubývají.
Během loňského roku bylo na území České republiky zadrženo konkrétně dva tisíce sto třicet dva kusů padělaných a také i pozměněných bankovek a mincí. Jedná se však o dvě stě padesát jedna kusů méně než v předcházejícím roce. Jednalo se konkrétně o hodnotu dvou celá dva milionu korun, což je opravdu neuvěřitelná částka. O tomto zjištění informovala v polovině března Česká národní banka. Nejvíce se jedná o padělané tisícikoruny a také pětistovky.
Jak poznat padělky?
Pokud bychom měli situaci hodnotit na pětistupňové škále nebezpečnosti, tak se zadržené bankovky hodnotí na čtvrté příčce. Jedná se tedy o méně zdařilé padělky. Na těchto padělcích chybí to nejzákladnější, a sice třeba jakýkoliv pokus o ochranný prvek. Mnohdy se jedná o naprosto amatérské a jednoduché napodobení. Tyto fakty tedy říkají, že byly bankovky vytvořeny méně pokročilými technikami. Pokud tedy budete kontrolovat základní ochranné prvky, vyhnete se těmto bankovkám. Zkuste to ve třech krocích, a sice v promnutí bankovek mezi prsty, dále se podívejte na bankovku proti světlu a sklopte ji. Právě takto nejlépe poznáte padělek. Samozřejmě ochranných prvků peněz je mnohem více, ovšem pokud budete mít na paměti tyto tři kroky, ve vaší peněžence se žádný padělek nevyskytne. Bohužel však většina lidí i na tyto kroky zapomíná, a tak se někdy stane, že padělky se nachází právě v jejich peněženkách.