OSVČ a hypotéky. Ideálním řešením je úvěr dle obratu

Mnozí OSVČ (a že jich je) se snaží získat hypotéku. Jenže banky jim často uznají jenom těch pár procent, ze kterých počítají svůj příjem při daňovém přiznání, pakliže preferují paušální výdaje a nikoliv ty skutečné. To znamená, že mohou dostat daleko nižší hypotéku, než na jakou by vlastně skutečně se svými příjmy mohli dosáhnout. A to je poměrně nefér. Naštěstí existuje východisko z této prekérní situace. Je jí obratová hypotéka neboli také hypoteční úvěr z obratu osoby samostatně výdělečně činné.  

Obratová hypotéka se začíná udělovat čím dál častěji 

I když poslední průzkumy říkají, že je takzvaná obratová hypotéka udělována čím dál častěji, stejně ji neposkytuje každá banka. Banky se však začínají podrobovat malým podnikatelům, které byť mají vysoké obraty, ale mají bohužel nízký základ daně. Nejvíce je tato hypotéka dostupná těm, kteří pochází z profesních komor. Čili dosáhnout na ni mohou hravě auditoři, také notáři, dále právníci, lékaři nebo také veterináři či architekti. Poté na ně mohou dosáhnout i jedinci, kteří například pracují pro nějakou z bank. Není to však pravidlo, je to jenom fakt – tito lidé na obratovou hypotéku dosáhnou zkrátka rychleji.  

Dvě daňová přiznání jsou nutností 

Obecně platí, že banky chtějí mít dvě daňová přiznání k dispozici. Zajímat se posléze mohou o důvody ztráty z podnikání (pokud je minulý rok horší než předcházející), dále pak se mohou zajímat o výrazné navýšení obratu v posledním zdaňovacím období a nakonec hraje roli i předmět podnikání.  

Co si banky také zjišťují, tak i to, jestli nemá podnikatel nějaké nedoplatky na sociálním či zdravotním pojištění nebo jestli nemá nějaké dluhy vůči finančnímu úřadu. Musí se dokládat potvrzení o bezdlužnosti.  

Budete své úvěry splácet? 

Při sjednávání obratové hypotéky by měli být opatrní hlavně ti, kteří o ni žádají. Nabízí se totiž to, že budou chtít platit více, než kolik jsou schopní opravdu splácet.