Jak se orientujeme ve financích v porovnání se zbytkem Evropy?
Bez čeho dnes nelze žít? Jednoznačně bez financí. Za peníze si kupujeme zkrátka všechno – jídlo, auta, bydlení, zábavu… I když se shodneme na tom, že peníze jsou pro náš život něco nepostradatelného a důležitého, na druhou stranu se také shodneme na tom, že každý člověk má na peníze zcela jiný názor a pohled. Podívejme se na finance z pohledu Čechů a porovnejme si náš pohled s ostatními Evropany, kteří na peníze pohlíží zase ze zcela jiné perspektivy.
Co ukazují statistiky
Podle posledních průzkumů znalosti Čechů o finance, respektive finanční znalost Čechů rapidně klesá. Financím už nerozumí ani jedenadvacet procent z nás, což ukázaly statistiky. Podle nich už financím skutečně rozumí jenom čtrnáct procent, což je krapet znepokojivé v porovnání s tím, jakou roli v našich životech peníze hrají a jak důležité pro nás jsou.
I když jsou výsledky poměrně znepokojivé, v porovnání s celou Evropou jsme se umístili na poměrně zajímavém místě, a to konkrétně čtvrtém. Čechy zkrátka zachránila intuice, podle které se většinou rozhodují v případě finančních záležitostí.
Myslíme si, že máme finanční znalosti dobré
To, co ukazují statistiky, je holý fakt. Faktem však zároveň je také to, že si o sobě myslíme, že financím rozumíme poměrně dobře. Jinými slovy své finanční znalosti přeceňujeme, a to rapidně. Přece jenom podle statistik a průzkumů si věří až šestašedesát procent Čechů, kteří své finanční znalosti vyhodnocují jako velice dobré.
Nejméně se vyznáme v úvěrech a spoření
Statistiky také poukazují na stále rostoucí zájem o úvěry a také na druhou stranu o spoření. Člověk by si tak řekl, že těmto finančním produktům rozumíme, ale opak je v tomto případě pravdou. Paradoxně spoření a úvěrům rozumím nejméně, přesto je využíváme dnes a denně, i když jsou pro nás jistým oříškem.
Nejvíce se podle všeho orientujeme v otázkách finanční budoucnosti. Tu si umíme plánovat skvěle.