Jak našetřit peníze, které pomohou zvládnout krizi?
Zatímco někdo se těší většímu množství práce než dřív, jiní o svou práci bohužel přišli. Někteří dostali vyhazov, u jiných podnik, v nichž pracovali, z důvodu koronaviru zkrachoval. Lidé se proto rozhodli začít trochu lépe hospodařit se svými financemi. Chtějí mít nějakou železnou zásobu, díky které budou vědět, že krizi dokážou zvládnout. Otázkou ale zůstává, jak si našetřit peníze, aby se případná krize přečkala se ctí? Tipů je hned několik.
Mějte svůj polštář hotovosti
Víte, co je to hotovostní polštář? Jedná se o pomyslný nouzový fond. Vytváří se proto, aby v případě krize byly pokryty veškeré životní náklady. Krizí se rozumí výpadek příjmů, ať už k němu dojde z jakéhokoli důvodu. Hotovostní polštář mimo jiné slouží i k tomu, aby se v případě potřeby pokryly mimořádné a nepředvídatelné výdaje. Čili pakliže se rozbije pračka nebo lednička, sáhne se automaticky do hotovostního polštáře a vytáhne se potřebná suma peněz.
Většina lidí však není schopná udržet si svůj hotovostní polštář, proto raději mají své peníze na samostatném bankovním účtu, na který nesahají.
Spoření na stáří
Máte spíše strach z toho, jak to budete finančně zvládat ve stáří? Nikdy není pozdě na to, abyste si vtvořili spořící účet, respektive abyste si začali spořit na stáří. Úspory na stáří se ve vyspělých ekonomikách pohybují kolem deseti procent měsíčního příjmu. Na druhou stranu je to opravdu jenom orientační a řídit se tím opravdu nemusíte.
Zpravidla se odkládá na spořící účet na stáří taková suma, o kterou nám nevadí, že přijdeme. Čili jedná se o peníze, kvůli kterým nebudeme daný měsíc střádat nebo živořit. Jsou to takové pomyslné peníze navíc, které nemusíme mít na bankovním kontu, protože to zvládneme hravě i bez nich.
Při spoření si na stáří pamatujte na jednu věc, a sice úspory by měly pro nás i pracovat. Čili mají přinášet určitý výnos.