Děti neumí hospodařit s kapesným, naučte je to – poradíme

Pokud začnou děti chodit do základní nebo na střední školu, rodiče se rozhodnou jim dávat určité kapesné. To by je mělo uživit během přestávek. Většina rodičů dává týdenní kapesné s tím, že cestovné hradí rodiče, děti si tedy své kapesné mohou užít jakkoliv – můžou si za to něco koupit, můžou to vrazit do sladkostí, můžou jet na nějaký výlet. Je to zkrátka na nich. Ovšem v poslední době se ukázalo, že kapesné dětem nestačí.

Podle průzkumů dostává kapesné zhruba 85 procent studentů v České republice. Většinou děti na základní škole dostávají týdenní kapesné kolem stokoruny, studenti už dostávají více. Jenže ukazuje se, že děti i studenti jsou schopni utratit více jak pět set za měsíc jenom za hlouposti a že jim jejich kapesné nevystačí ani na pár dní. Kde je tedy chyba?

Děti neumí hospodařit

Ukazuje se, že děti bohužel neumí hospodařit. Rodiče se však mohou pokusit o nápravu. Chce to udělat jenom pár razantních kroků a být tvrdí, neústupní. Mohou naučit hlavně své středoškolské děti naučit hospodařit, a to pouze jedním jediným, ale velice účinným způsobem. Pořídí jim kartu.

Karta by mohla ve většině případů pomoct. Je to hlavně proto, že díky kartě se nastolí určitá pravidla. Pojďme si říct, jak karta vlastně může pomoct k tomu, aby se teenageři naučili hospodařit.

Kapesné na měsíc, nikoliv na týden

Rodiče by měli zvážit výši kapesného, která se bude pravidelně zasílat na účet dětem. Do této částky by měl spadat oběd, dále také jízdné a poté něco navíc, na útratu. Dejme tomu, že to budou při dnešních cenách za obědy zhruba dva tisíce korun. S těmi však děti musí vyžít celý měsíc. Neexistuje, aby si za vámi přišli půjčit na autobus, protože právě autobus už je zahrnutý do kapesného. Děti se tak naučí tomu, že jsou soběstačné. Začnou si rozvrhovat své finance a naučí se tak hospodařit. Na zvyšování kapesného pak ani nepřijde řeč.