Co dělat, když banka zamítne žádost o hypotéku

Ve chvíli, kdy banky začaly zvedat hypoteční úroky, se většina lidí rozhodla ihned jednat a podávala se jedna žádost za druhou. Zatímco některé se dočkaly pozitivního rozuzlení, mnozí museli čelit negativnímu scénáři, a sice zamítnutí žádosti. V takovém případě však nemusí věšet hlavu, protože existuje vícero možností, co v takovém momentu dělat. 

Nemáte stavební spoření? 

Důvodů, proč banka zamítne hypotéku, může být celá spousta. Předně mohla vyhodnotit, že nejste dostatečně bonitní čili že nejste schopní splácet své závazky včas. Někdy za neschválení hypotéky ale může i to, že jste zatím jen ve zkušební době ve svém zaměstnání, nebo že máte dluhy z dřívějších dob. Zkrátka a dobře, důvodů může být opravdu nespočet. 

Ať už k zamítnutí hypotéky došlo ve vašem případě z jakéhokoli důvodu, nabízí se otázka, jestli nemáte stavební spoření. Protože pokud ano, můžete využít překlenovací úvěr a rázem na hypotéku mít. Je sice pravdou, že úvěr ze stavebního spoření je trochu méně výhodný a nepokrývá vám devadesát ani osmdesát procent z kupní ceny nemovitosti, ale je to bezesporu východisko ze situace. 

Zástava další nemovitosti 

Pokud byla na vině nedostatečná bonita, můžete se proti bance ohradit tím, že zastavíte další nemovitost kromě té, kterou si kupujete. Pozitivní je, že nemusíte danou nemovitost ani vlastnit. Například stačí, aby vám rodiče dali souhlas se zástavou jejich domu, a tím je vlastně hotovo. 

Zastavit je možné jakékoli nemovitosti (tedy většinou se v tom nedělají žádné rozdíly). Čili pokud máte ve svém majetku chatu, i tu můžete dát jako zástavu. 

Žádejte o hypotéku s někým dalším 

Možností samozřejmě je i to, že žádost podáte znovu, ale s někým dalším. Může to být s partnerem, partnerkou nebo třeba společníkem. Více lidí rovná se automaticky větší příjmy a tím pádem i větší bonita. A na to banka už slyší.