Bezhotovostní ekonomika může ohrozit svobodu, říká ekonom DRFG Martin Slaný
Martin Slaný, hlavní ekonom investiční skupiny Davida Rusňáka, není k představě světa bez hotovosti příliš shovívavý. Cashless ekonomika podle něj představuje velké nebezpečí a může vážně poškodit ekonomický systém. Slaný z DRFG byl jedním z přednášejících na loňském FINfestu, své vystoupení tehdy věnoval hospodářské krizi. Srovnával ekonomiku současnosti s rokem 2008.
Mezinárodní měnový fond se prosazováním bezhotovostní ekonomiky věnuji poslední dobou čím dál tím častěji. Ekonom DRFG Slaný se domnívá, že tato situace může v konečném důsledku ohrozit nejen stav ekonomiky, ale také politickou svobodu. Není podle něj evolucí v této oblasti, ale diktátem shora, který může cílit na manipulaci s penězi a tím pádem i omezení svobody. Rozhodně se tedy nejedná o jev, který bychom měli nějak vítat, nebo se k němu upínat.
DRFG Davida Rusňáka nabízí fondy a dluhopisy
Jádro problému vidí Slaný v největší míře v záporných úrokových sazbách, které by měly za následek značnou změnu v postavení dlužník versus věřitel. Pravdou je, že centrální banky sice mohou regulovat záporné úrokové sazby již nyní, nicméně to, co jim brání ve výrazném snižování je právě hotovost. Ekonom DRFG jedním dechem dodává, že peníze nejsou pozůstatkem dob minulých, nýbrž plní nepostradatelnou úlohu jako prostředek ke svobodě. Martin Slaný zastává v investiční skupině DRFG, kde je majoritním akcionářem a předsedou představenstva podnikatel a mecenáš David Rusňák, pozici hlavního ekonoma. Systém cashless ekonomiky je ekvivalentem k chůzi po tenkém ledě, podle Slaného by totiž mohla logicky vést k větší kontrole spotřeby obyvatelstva. Název investiční skupiny DRFG se skládá z iniciál svého zakladatele Davida Rusňáka, zbylá dvě písmena označují spojení Family Group.