Rozvodů v Česku výrazně přibylo
Není tajemstvím, že každé druhé manželství končí rozvodem. A koronavirová krize aktuální prognózy a statistiky jenom potvrdila. Během doby, kdy lidé byli nucení zůstat se svou drahou polovičkou v karanténě, rozvodů výrazně přibylo. Možná se i vy nacházíte v podobné situaci a ptáte se sami sebe, jak to po finanční stránce zvládnout. Přece jenom máte sjednány stejné finanční produkty, ať už začneme stavebním spořením a pojištěním a skončíme třeba společnými investicemi.
Podle odborníků se při rozvodech narazí na jeden bod, a sice právě na finance, které jsou do té doby společné. Základem zdravých financí je tvorba rezervy, ať už mluvíme o krátkodobých, dlouhodobých nebo střednědobých rezervách. Většina manželských párů je má, proto je pak poměrně složité je rozdělit. I když by se dalo říct, že můžou jít brzy bývalí manželé na půl, tak snadné to často není.
Ve financích se často chybuje
Manželé při rozvodu velice často chybují z hlediska financí. Většinou to bývá tak, že dům zůstane matce s dětmi, ale bývalý manžel se musí vyplatit. Žena však na sebe bere automaticky zbylý hypoteční úvěr, ale najednou se zjistí, že bonita zkrátka není dostatečná. Žena se tím pádem dostává do nemalých finančních problémů.
Při rozvodu se tak musí myslet právě na tuto skutečnost. Zejména, když je na nemovitost ušitý hypoteční úvěr, musí se ke společnému majetku a finančním závazkům přistupovat trochu jinak, i když se možná chce mít manželství už z krku.
Jak situaci vyřešit?
Ptáte se, jak tedy situaci vyřešit, pokud je na nemovitost ušitý hypoteční úvěr? Nejlepší by bylo, kdyby se nemovitost prodala. Ze získaných peněz se umoří druhy a zbylé peníze se rozdělí. Pro mnohé je to nepřijatelné, ale je to to nejlepší řešení, respektive východisko z této situace.
Rozvádějící manželé si musí také uvědomit, že i úprava hypoteční smlouvy něco stojí. Změna může vyjít i na několik tisíc korun, k tomu se musí zaplatit i výmaz zástavního práva a další náležitosti. Nakonec to může činit i několik desítek tisíc korun.