Jak nespadnout do dluhové pasti
O dluhové pasti jste pravděpodobně už slyšeli. Zejména ti, kteří si pravidelně půjčují, se s tímto označením či pojmem mohli setkat, jelikož na to byli upozorněni při vyřizování nové půjčky. Obecně lze říct, že půjčky jako takové jsou velice riskantní záležitost, ale k našemu životu to už zkrátka patří. Je však třeba brát půjčky jenom ve chvíli, kdy není jiná možnost. Brát si půjčky kvůli hloupostem a dostat se tak do dluhové pasti, to je naprosto nesmyslné. Při každé žádosti o půjčku myslete na to, že ji musíte splatit, a to vlastními financemi. Nepůjčujte si na splácení půjčky, jelikož se tímto způsobem dostanete do dluhové pasti, ze které se velice špatně dostává ven. Mnozí se z pasti dostanou jenom tak, že vyhlásí svůj osobní bankrot, což není nic dobrého.
Jak jsme zmínili, dluhová past je strašákem ve skříni všech, kteří si půjčují víc, než jsou schopni splácet. To je zároveň první rada, jak se do dluhové pasti nedostat, a sice nikdy si nepůjčujte víc, než kolik jste schopni splácet. Pakliže budou vaše splátky vyšší než vaše příjmy, povede to logicky k dalším půjčkám, které už opravdu nebudete moct splatit, a to ani kdybyste se snažili sebevíc.
Jak se vyhnout dluhové pasti
Zmíněná rada však není jediná, kterou pro vás máme. Vyhnout se dluhové pasti můžete i jinými způsoby. Například se dluhové pasti vyhnete tak, že se přiznáte včas, že nemáte na splácení půjčky. Pokud to ohlásíte včas, dojde k posunutí termínu splácení. Ostatně tuto možnost máte prakticky v každé smlouvě, kterou uzavíráte s věřitelem.
Vždycky komunikujte s bankou
Abyste se nedostali do dluhové pasti, vyplatí se vám vždycky s bankou komunikovat. Komunikujte s ní i ve chvíli, kdy například došlo ke zpoždění splátky. Banka bude vědět, že jste k dispozici a že jste se jen tak nevytratili. Pokud přerušíte komunikaci, banka to bere jako jakousi výstrahu a dokáže vám pěkně zatopit pod kotlem.