Berete si půjčku? Víme, co dělat a nedělat
Během ledna si bere půjčku každý druhý. Přece jen je po vánočních svátcích, během kterých jsme se doslova “vycinkali”. Kromě jiného je před daněmi a mnozí členové našich domácností slaví narozeniny. Otázkou ale je, kde v takovém období bez peněz peníze vzít? Do výplaty je ještě daleko, ale žít z něčeho potřebujete právě nyní. Nabízí se možnost buď požádat rodinu o finanční založení, nebo je zde ještě jedna možnost, a sice půjčit si klasicky od banky.
Pokud se rozhodnete pro druhou možnost, myslete na to, že není dobré uspěchat své rozhodnutí. Nevkládejte se do náruče prvnímu poskytovateli, který vám svou náruč otevře, spíše buďte krapet opatrní. Jednotlivé nabídky posuzujte, porovnávejte, jen tak uvidíte, jaká půjčka je pro vás nejvýhodnější.
Jestliže se tedy pro půjčku rozhodnete, kromě zmíněných rad vám také prozradíme, co dělat a co raději nedělat, abyste se nedostali do potíží.
Jaké dokumenty po vás banka chce?
V souvislosti s půjčkami po vás bude chtít banka nebo nebankovní poskytovatel půjčky jisté dokumenty, bez kterých není možné uzavřít smlouvu. Obvykle chce banka nebo poskytovatel půjčky doklad totožnosti, kromě jiného chce potvrzení o příjmu nebo případně výpisy z účtu, které fungují podobně. Pokud však po vás bude chtít banka nebo poskytovatel půjčky podezřelé dokumenty, raději dejte od takového poskytovatele půjčky ruce pryč.
Neustále si budujte úvěrovou historii
Každý člověk, který si na sebe bere půjčku, by měl mít na mysli, že si i touto půjčkou buduje svou úvěrovou historii. To, že jste si v minulosti půjčili, to vůbec nevadí, ovšem pokud jste v minulosti nespláceli, to už se s vámi potáhne do konce života. Myslete tedy na řádné splácení, díky tomu si budete moct půjčit i příště, pokud tedy bude potřeba.
Nahlédněte do registrů
Možná se vám stalo, že vám banka nechtěla půjčku schválit, aniž by vám řekla důvod. Proto se podívejte do registru dlužníků, kde se vedou i lidé, kteří nespláceli například telekomunikační služby. Nejste náhodou mezi nimi?