Otázky týkající se půjček na bydlení a odpovědi na ně
Hypotéky jsou stále aktuální téma, které se neustále řeší. Zejména nyní se řeší proto, že banky souhlasily se snížením hypotečních úroků. Ovšem to nic nemění na tom, že ceny nemovitostí jsou šíleně vysoko, není výhodné si půjčovat na tak drahé nemovitosti. V případě, že se o půjčky na bydlení zajímáte, možná máte plnou hlavu otázek a nenacházíte na ně odpovědi. Na ty nejčastější otázky však dáme odpověď.
Většina lidí má smíšené pocity v souvislosti s hypotékami. Přece jen reklamní spoty nám tvrdí, jak snadné je hypotéku si vzít. V praxi to však tak snadné není. Naopak – je to nadmíru složité. Profesionální úsměvy jsou opravdu jenom v reklamách nebo ve chvíli, kdy jste klientem s milionem v kapse. Přejděme však ke konkrétním otázkám a k odpovědím na ně.
Nemám dostatečnou hotovost. Hypotéku v takovém případě nezískám?
Největší problém je dnes v tom, že lidé nedostávají stoprocentní hypotéky, ale jen osmdesátiprocentní. V tom případě musí mít zbylých dvacet procent z ceny nemovitosti našetřených. Jenže co když člověk zmiňovaných dvacet procent nemá? Co se děje v takovém případě? To se má člověk hypotéky vzdát?
Nemusíte se hypotéky vzdávat, pokud nemáte požadovaných dvacet procent z ceny nemovitosti. Můžete totiž dát do zástavy nemovitost. Dvacet procent totiž není částka, kterou potřebujete, ale spíše částka, kterou dáte bance do zástavy. Nezáleží na tom, jestli to bude částka nemovitosti.
Jak posílit bonitu?
Další často pokládanou otázkou je to, jak posílit bonitu. I když se všude říká, že se vydělává víc než v minulosti, mnozí lidé nemají vysoké příjmy. Jejich bonita zkrátka není dostatečně vysoká, což může nemile ovlivnit získávání hypotéky. Nabízí se otázka, jak zvýšit svou bonitu? Lze to třeba tak, že se za žadatele někdo přimluví nebo že člověk zažádá o hypotéku s někým. Tím pádem se stane spoludlužníkem, který posiluje bonitu. Bude to tedy podobné jako v manželství, kde je také druhý z manželského páru jen pro posílení bonity.