Co je to bonita a podle čeho si ji banky zjišťují?
Pokud jste si v minulosti půjčovali nebo pokud jste v minulosti jen žádali o úvěr, mohli jste se setkat s pojmem “bonita”. Tento bojem je hlavně v bankách velice známý, banky se dle bonity rozhodují, jestli úvěr schválí nebo jestli ho naopak neschválí. V současné době se o půjčky žádá takřka denně, nemůžeme se tedy divit tomu, že banky mají seznam věcí, podle kterých se rozhodují, zdali půjčku schválí nebo neschválí. A bonita je právě na tomto seznamu.
Pakliže jste se s tímto pojmem v minulosti setkali, ale bohužel nevíte, co to vlastně je či podle čeho si bonitu banky zjišťují, prozradíme vám vše, co potřebujete vědět a znát.
Co je to bonita?
Když požádáte o půjčku, banka se začne zajímat o vaši bonitu, podle které se poté rozhodne, jestli vám žádost o půjčku schválí nebo nikoli. Bonitou se rozumí schopnost žadatele splatit poskytnutý úvěr. Banky potřebují předpokládat, že úvěr opravdu budete moct splatit v předem stanoveném termínu a že s vámi jakožto s klientem nebude sebemenší problém.
Obecně platí, že čím vyšší bude vaše bonita, tím menší úrok vám bude nabídnut. Podle bonity se totiž stanovuje úrok, který se k půjčce váže.
Podle čeho se zjišťuje bonita?
Ptáte se, podle čeho se taková bonita zjišťuje? Prozradíme vám to. Bonita je ovlivněna hned několika faktory. Konkrétně je ovlivněna věkem (čím starší, tím hůře), dále také pohlavím (muži mají větší tendenci nesplácet), také se bere v potaz dosažené vzdělání, u něhož platí, že čím vyšší, tím lépe.
Nicméně kromě toho se bere v potaz také profese, kterou děláte, a rodinný stav, případně počet dětí. Zde platí, že čím méně závazků, tím lépe.
Při zjišťování bonity vám může pomoct třeba spolužadatel nebo ručitel, který bude schopný za vás dát i ruku do ohně. Máte někoho takového?