Do čeho investovat podle rizikovosti
Člověk má chuť investovat do mnohého. Jenže ne vždy se odhodlá a do investice jde. Přece jen je svět investování a obchodu trochu zrádný, ne vždy se vyplatí do něj jít. Obecně v tomto světě platí jedno velké pravidlo, a sice čím riskantnější investice je, tím větší je případné zhodnocení. Zkrátka s tímto pravidlem se musí počítat, ovšem málokdo ho má neustále na paměti. Jestliže se letos chcete opravdu “hecnout” a chcete se pustit do světa investování, máme pro vás žebříček investic dle jejich rizikovosti.
Pokud bychom měli zmínit investování v Česku, řekli bychom, že se Češi bojí investovat do nebezpečnějších věcí. Zůstávají o dluhopisů, o nichž se ví, že je to jedna z nejbezpečnějších investic vůbec. Ovšem i ve světě dluhopisů je možné narazit na podfukáře či takzvané investiční šmejdy, kteří vás chtějí jenom okrást. Nabízí většinou rizikové emise nebo případně podvodné emise, na které naletí hlavně začínající investoři, kteří mají na očích stále růžové brýle.
Pojďme se proto podívat hlavně na dluhopisy, jelikož jsou nejbezpečnější, ale zaměřme se na jejich konkrétní rizikovost.
Státní dluhopisy
Velmi atraktivními se staly státní dluhopisy, ovšem toto je poměrně bezpečná investice, a tak nečekejte velké zvýhodnění. Oproti firemním dluhopisům mají státní dluhopisy velmi malou úrokovou míru, bohužel. Nečekejte tedy od těchto dluhopisů zázraky. Účelem státních dluhopisů je snaha o vyrovnání schodu ve státním rozpočtu nebo případně pokrytí výdajů, jež jsou spojeny s nenadálými přírodními katastrofami.
Podílové dluhopisové fondy
Daleko lepší investicí jsou takzvané podílové dluhopisové fondy, které jsou ideální pro střednědobé nebo dlouhodobé investování. V případě investování do podílových dluhopisových fondů byste měli volit spíše méně rizikové fondy, kde je kreditní rating lepší než BBB.