Půjčujete si? Pozor na RPSN, které prodraží náklady
Zkoumáte možnosti, kde si půjčit, hledáte nejvhodnější řešení své finanční tísně? Do podobné situace se může dostat každý a nemusí to být jeho vlastní vinou. Hledáte-li už konkrétní úvěr, je dobré si uvědomit, podle čeho nabídky posuzovat, abyste si vybrali takovou, která bude pro vás nejvýhodnější. Jakých kritérií byste si u půjček měli hlavně všímat?
Porovnávejte různé nabídky
Především si nikdy nesjednávejte úvěr bez toho, abyste si předem prošli podmínky, které panují na trhu a srovnali nabídky od různých bank a nebankovních společností. Vyplatí se využít srovnávače a vyzkoušet jich víc, abyste dostali skutečně relevantní obrázek o situaci na trhu. Ujasněte si také, co hledáte a ve vyhledávání to jasně zadávejte. Můžete třeba hledat mikroúvěr, jež pokryje nečekané výdaje na vysokou fakturu za elektřinu, nebo plánujete větší úvěr s delší splatností rozložený do většího počtu splátek. Podle toho se bude lišit také spektrum oslovovaných společností. U mikroúvěrů totiž dominují nebankovní společnosti. Tímto segmentem trhu se banky nezabývají, ty se soustřeďují na větší úvěry.
Nenechte se nalákat na nízké sazby
Porovnávejte si také podmínky jednotlivých údajů. Spousta firem, které půjčují peníze, lákají na nízké úrokové sazby. Vás by ale ještě více, než úrokové sazby jako takové mělo zajímat RPSN. Pod touto známou zkratkou se skrývá roční procentní sazba nákladů. Ta vám totiž řekne, kolik bude úvěr v reálu opravdu stát. Obsahuje totiž veškeré náklady, jež jsou s půjčkou spojeny. Udává tudíž hodnotu, o kterou půjčku přeplatíte. Lákavé reklamy na nízké úrokové sazby proto nechte stranou. Opravdu důležitá je položka RPSN. Dále si všímejte, jestli smlouva obsahuje tzv. rozhodčí doložku. Ta totiž může uvádět, že když nebudete úvěr splácet, následný spor nebude řešit soud, ale firma. Taková pravidla vás mohou značně znevýhodňovat. Proto si vždy prověřte, jaké sankce vás mohou čekat, když úvěr nebudete splácet, zda je možné splátku odložit, posunout atd.