Půjčujeme si na bydlení od developerů

Většina klientů dosáhne nyní tak na 80 % celkové částky. Česká národní banka v loni v říjnu a letos v dubnu zpřísnila pravidla pro poskytování hypoték. Banky nemohou většině klientů půjčit víc než uvedených 80 % celkové hodnoty nemovitosti. Nejčastější volbou klientů je využití produktu stavebního spoření, dochází však i na jiné způsoby. Toho aktuálně využívají i developerské firmy již při tvorbě nabídky svých služeb a produktů. I když se finanční specialisté shodují, že lidé dofinancování řeší nejčastěji úvěrem ze stavebního spoření a kombinací jiných, nebankovních úvěrů, začínají se využívat i jiné možnosti, jak získat bydlení bez dostatečných vlastních financí. Developeři nabízí speciální splátkové kalendáře, ale najdeme i firmy, které nevyžadují předemžádnou hotovost. Příkladem jsou Ekonomické stavby, kdy svým klientům developeři umožňují nákup pozemku s výstavbou domu formou takzvaného následného splácení, přičemž vše financuje právě samotná firma.

Je to asi výrazně dražší

Lidé pak přestávají podle finančních poradců správně počítat a přemýšlet dopředu o svých penězích. Výhodné nabídky nemusí být ani zdaleka tak výhodné, jak se tváří na začátku a kombinace více druhů půjček pak může samotnou koupi nemovitosti opravdu velmi výrazně prodražit. Půjčka od developera je totiž častokrát rozhodně dražší variantou než je samotné financování za pomocí hypotečního úvěru. Určitě je třeba se předem opravdu dobře informovat a celou situaci pečlivě zvážit dříve, než se komukoli smlouvou nadobro upíšete. Průměrné úrokové sazby hypoték se dostaly na rekordních 1,77 %, pak mírně vzrostly na 1,95 %, někde výše, a přesto se jedná o jedno z historicky nejnižších čísel.

Další regulace

Banky si pravidla stanovená ČNB vykládají různě. Pokud si klient obstará půjčku na chybějící hotovost jinde, jako problém to nevidí. Regulace se týká i úvěrů ze stavebních spořitelen, které jsou zajištěny nemovitostí. Pokud by ČNB aktuálně přistoupila k dalším regulacím, řada lidí na vlastní bydlení už vůbec nedosáhne. Pravděpodobnost, že ČNB výrazně omezí dofinancování nemovitosti právě jiným úvěrem, je ale poměrně vysoká. Pokud by došlo k úplnému zakázání dofinancování, klient bude nucen vydat se ze všech svých pracně vytvořených rezerv. To může mít za následek celkové ochlazení trhu. Koupi bydlení komplikují i další faktory, jako loňská změna zákona, kvůli které musí nově 4 % daň z nabytí nemovitosti platit nově kupec, což komplikuje koupi vlastního bydlení. Jde i o růst cen nemovitostí doslova v desítkách procent. Odhadní cena nemovitosti je často o několik procent nižší než částka, kterou prodávajícípožaduje. Výše hypotéky se ale počítá právě z této odhadní ceny.