Musí se zdanit příjmy z pronájmů?
Pomalu ale jistě se blíží období, které podnikatelé nemají zrovna v lásce, a sice podávání daňového přiznání. Mnozí podnikatelé si už začínají dávat své účetnictví do pořádku, mnozí to opět nechávají na poslední chvilku. Přece jenom někteří lidé se vůbec nepoučí. Nicméně otázkou daní se musí zabývat třeba i brigádníci nebo třeba ti, kteří nabízejí ubytovací služby nebo například nabízejí někomu pronájem.
Každým rokem se najdou ti, kteří své ubytovací služby nezdaní. Poté se potýkají s problémy, které se týkají také zbytečných sankcí, jež samozřejmě nikdo nemá chuť platit. Díky tomu, že se příjmy z pronájmů v poslední době staly velice populární způsob, jak si přivydělat, je nutno upozornit už nyní ty, kteří si tímto způsobem přivydělávají, aby na to nezapomněli. Mnozí lidé si sice myslí, že pronajmout někomu svůj příbytek je stejné, jako když ubytujete hosta, ale není to tak, bohužel ani z daňového hlediska.
Nejasnosti jsou na denním pořádku
Nejen každým rokem, ale v poslední době i každým dnem se setkávají pracovníci na úřadech s mnohými nejasnostmi. Většina lidí, kteří začínají podnikat v oblasti pronajímání bytů, si totiž nezjistí všechno, co potřebují, tudíž ani to, že se tyto příjmy, i když se jedná jenom o přivýdělky, musí zdanit. Vzniká pak řada nepříjemných debat.
Pozor na rozdíl mezi příjmem z podnikání a příjmem z pronájmu!
Než však začnete nabízet své obydlí někomu jinému, například přes aplikaci Airbnb, nebo než začnete klasicky pronajímat nějaký byt, musíte si najít rozdíl mezi příjmem z podnikání a příjmem z pronájmu. Příjem z pronájmu není stejný jako příjem z podnikání. Příjmem z podnikání jsou například zisky z půjčení svého bytu přes Airbnb. Musí se tedy odvádět u těchto příjmů sociální a zdravotní pojištění, jak jsme zvyklí u běžného podnikatelského oboru.