Je lepší sáhnout po klasické půjčce, nebo kreditní kartě?
Potřebujete nakoupit produkt, u kterého počítáte se splátkami cca na 3-4 měsíce. Vyplatí se vám klasická půjčka nebo pořízení kreditní karty? Takovou otázku si jistě už položila spousta z vás. Především záleží na tom, kdy danou částku plánujete splatit. Musíte se podívat hlavně na, co přeplatíte.
Můžete využít bezúročné období
Pokud jde o půjčku, většinou se musíte rozhodnout, zda chcete a budete mít možnost splatit úvěr velmi rychle. Pokud jste si jisti, že budete mít finanční prostředky v krátkém čase a dokážete půjčené peníze vrátit, můžete klidně využít mikroúvěru se splatností do 30 dnů. Ovšem tam je třeba mít jistotu příjmu, který náklady pokryje. Jestliže ale budete potřebovat splácet delší dobu než jednorázovou splátkou, uvažujte mezi dlouhodobějším úvěrem a kreditní kartou. Pokud víte, že dokážete splatit sumu do cca 2 měsíců, vyplatí se kreditní karta. Můžete totiž využít bezúročné období 50 dnů. Lze tak sumu rozpočítat do dvou částek a vrátit ji celou a nemusíte platit úroky. Ovšem v případě, že víte, že můžete z rodinného rozpočtu dávat stranou na splátky jenom menší sumu, potom sáhněte po spotřebitelském úvěru.
Z dlouhodobého pohledu se vyplácí spotřebitelský úvěr
Situace na trhu je taková, že spotřebitelský úvěr má RPSN, čili roční procentní sazbu nákladů cca 11 % (jde o přibližný průměr, sumy u jednotlivých společností se samozřejmě liší). Naproti tomu u kreditních karet může být suma určující RPSN klidně i dvojnásobná – přes 20 %. Z tohoto pohledu je výhodnější spotřebitelský úvěr, přeplatíte ho méně. Na druhou stranu kreditní karta je velmi flexibilní, ovšem pouze v případě, že se vám povede využít bezúročného období, ve kterém ji doplatíte. Jinak jsou z ní totiž značně vysoké úroky. Jestliže plánujete investici, vždy si dobře promyslete, jak ji budete splácet, aby to pro vás bylo co nejvýhodnější.